Жителі Жнятина до ОДА: “Ми втомилися від несправедливості, маніпуляцій та нехтування принципом добровільності”

Суспільство

Громада села не погоджується із рішенням приєднання їх до Горондівської ОТГ.

Голова Закарпатської ОДА Олексій Петров на своєму брифінгу 27 травня 2020 року висловив власну позицію, щодо того, чому Жнятинська сільська територіальна громада повинна бути частиною Горондівської ОТГ. Його аргументи виглядали логічно, однак, їх суть не витримує аналізу та… закону. Чому так і скільки правди в словах губернатора вирішили запитати в експерта з питань місцевого самоврядування Інституту Політичної Освіти Володимира Феськова, який багато часу приділяє децентралізаційним процесам на Закарпатті і вважає Жнятино лакмусовим папірцем добровільності реформи в Закарпатській області.

«Вважаю коментар голови ОДА щодо Жнятина слабким в аргументації. Він не витримує фахової критики. А реформа вимагає фаховості. Звісно, це не питання до самого Олексія Петрова, що лише з місяць на посаді. Через це він може абсолютно підставно плутати навіть власні назви громад. Питання фазовості в першу чергу до тих державних службовців, які в ОДА опікуються процесом децентралізації і мали б формувати більш зважені і менш дискусійні публічні тези голови.
Наприклад, в своєму виступі голова ОДА згадав про «неоднозначну позицію депутатів». Схоже мова про обранців села Жнятино, які, наче б то, розділились в питанні з якою ОТГ йому бути. І якою б не була правда, висловлювання голови є непрофесійним і маніпулятивним. Бо насправді, окремих позиції депутатів в процесі децентралізації – не існує. Існує рішення сільської ради, яка складається з депутатів. Вони голосують. Тобто їх позиція це голосування: «за», «проти», «утримався». Рішення приймається більгістю від складу. І от саме сільська рада (сукупність депутатів) визначає, узагальнює та декларує волю громади, а не окремі депутати, чи їх позиції, як каже голова.

Реалії Жнятина – наступні: у 2017 році Жнятинська сільська рада відмовила в пропозиції Горондівській громаді стати єдиною ОТГ. Громада на обговореннях була проти цього. Свідками були голова Горонди і представник АМУ. Опісля, Жнятинська сільська рада проголосувала одноголосно (9 депутатів) у відмові Горондівській ОТГ. В тому числі, голосували депутати, яких голова ОДА зараховує до «неоднозначних». Це є рішення Жнятинської сільської ради. У 2019 році громада на обговореннях одноголосно підтримала приєднання до Мукачівської ОТГ. Опісля, Жнятинська сільська рада проголосувала одноголосно (8 депутатів) «за» приєднання до Мукачівської ОТГ. І кожного разу позиції «окремих депутатів» не існує.

Загалом, закон про добровільне об’єднання посилається на рішення ради, а не позицію депутатів. Інакше, можна не рахуватись з рішенням Закарпатської обласної ради про перспективний план Закарпатської області у вересні 2019 року. Там теж «неоднозначна позиція депутатів» – 6 депутатів утрималось при голосуванні.

Також Олексій Петров на брифінгу заявив що «депутати прийняли первинне рішення і голова ОДА його захистив». Виникають запитання про яке з рішень іде мова? Рішення 2017 року де Жнятинські депутати сесійно більшістю голосів відмовили Горонді? Чи рішення 2019 року де Жнятинські депутати сесійно більшістю голосів підтримали приєднання до Мукачівської ОТГ? Треба оперувати фактами, і конкретними рішеннями ради, кожне з яких доступне для ОДА.

На брифінгу голова ОДА згадав про рішення суду, яке ніби на користь Горонди зі слів депутатів. Тут єдиною правдою є те, що суд справді був. Справа розглядалась пів року Закарпатським окружним адміністративним судом за позовом двох депутатів Жнятинської сільської ради. Вони хотіли скасувати рішення Жнятинської сільської ради щодо приєднання до Мукачівської ОТГ. В процесі розгляду справи, суд запросив рішення 2017 року про відмову Горонді, рішення 2019 року про приєднання до Мукачева, 1040 підписів жителів села Жнятино що «за» приєднання до Мукачева, рішення Закарпатської обласної ради щодо перспективного плану, інформацію з Мукачівського районного держгеокадастру. За підсумком, рішенням у справі 260/1527/19, суд визнав законність підстав та дій Жнятинської сільської ради по приєднанню до Мукачівської ОТГ, та не скасовував її рішення. Окремо в суді було з’ясовано, що громада Жнятина мала всі законні підстави завершити приєднання, в якому їм перешкодила Закарпатська ОДА не надавши позитивний висновок. А це вже оцінка судом дій конкретних державних службовців Закарпатської ОДА. Тих самих, які не готують голову до брифінгу.

Останнє що з висловленого головою ОДА викликає подив, це те що об’єднання Жнятина з Горондівською ОТГ «з точки зору фінансової спроможності більш доцільне». Тут навіть не треба бути фінансистом, щоб зрозуміти куди Жнятину фінансово привабливіше податись. Адже місто Мукачево має в рази більше ресурсів, спроможності та потенціалу забезпечити сталі якісні послуги, ніж Горонда. А це прямо впливає на якісне зростання Жнятинської громади. Сьогодні бюджет Муачівської ОТГ становить 10 тис. грн на одного мешканця, Горондівської ОТГ – 1 тис. грн на одного мешканця. От вам простий довід без умовностей», резюмував Володимир Феськов.

Голова села Жнятино Іван Орос наголошує, що рішення віднести Жнятинську громаду до Горондівської ОТГ не відповідає інтересам громади. Про це він також говорив і з новим очільником області. При цьому, показував всі документи які цьому свідчать. При цьому є конкретні факти заперечити кі доволі важко:

1) В 2017 році громада на зборах одноголосно проти об’єднання з Горондівською ОТГ.

2) В 2017 році депутати одноголосно дали законну відмову Горондівській ОТГ.

3) В 2019 році громада на зборах одноголосно підтримала приєднання до Мукачівської ОТГ.

4) В 2019 році депутати одноголосно прийняли законне рішення щодо приєднання до Мукачівської ОТГ

5) В 2019 році ми зібрали законні 1040 підписів жителів Жнятина (2/3 виборців села) на підтримку приєднання до Мукачівської ОТГ.

6) Жнятинська громада має спільну межу з Мукачівської ОТГ, а відстань до центру відповідає другому реченню підпункту 1 п. 6 Методики затвердженої КМУ.

7) В 2020 році ми виграли суд який визнав законність всього вищезазначеного і незаконність дій Закарпатської ОДА, яка не надала нам позитивного висновку.

8) В 2020 році в проекті розпорядження КМУ Жнятино було віднесено до Мукачівської ОТГ, як поправку від АМУ за погодження усіх сторін, що брали участь в роботі над перспективним планом Закарпаття.

«В той час, як інші територіальні громади перекривали дороги; жителі села Жнятино сумлінно в правовий спосіб протягом останнього півріччя доводили своє право на приєднання до Мукачівської ОТГ. Ми втомились від такого ставлення з боку ОДА, несправедливості, маніпуляцій та нехтування нашою добровільною волею. Тому вкотре цивілізовано просимо врахувати наші законні інтереси.

Залишити відповідь