Закарпаття: Догляд за культурами – нині пріоритетне завдання лісівників Берегівщини

Суспільство

Коли дотримується належний, якісний і правильний догляд, то гектар принесе від трьох до п’яти мільйонів гривень.

Пильнують за молодими дубиками, як за садом  

Обкопати і звільнити від бур’янів торік посадженого дубика, очистити дво-, трирічного й трохи старшого від густих самосівів другорядних культур  граба, осику, акацію та чіпку повзучу ожину — таке нині завдання берегівських лісівників на Закарпатті. А ще слід додати простору й сонця рядкам тих молодих дерев дуба, що вже піднімаються вище, але зростають повільніше, ніж спритні швидкоростучі. Тож дуб останні затінюють і задавлюють. Місця під сонцем йому змушені забезпечити лісівники — спершу мотиками, а тоді сокирами, саморобними сікачами-мачете, знищуючи конкурентів. І лише так оспіваний у піснях і віршах міцний і кучерявий згодом зашумить дібровами й гаями.

Ці марудні роботи фахівці називають “доглядом за культурами”.

— За молодим дубом, як за дитиною, треба пильно доглядати перших п’ятнадцять років, — ці слова директора Берегівського лісгоспу Богдана Шойного чітко врізалися в пам’ять.

Далі директор переводить їх в економічні категорії: “Без догляду лісу немає і не буде! — наголошує на кожному слові Богдан Андрійович. — Виростуть чагарники і низькосортна деревина, яка “дасть” із гектара в наших умовах від двохсот тисяч гривень до мільйона. А коли дотримується належний, якісний і правильний догляд, то гектар принесе від трьох до п’яти мільйонів гривень!.. Тобто у три-п’ять разів більше!..”.

Ось у чому істотна перевага справжнього лісівника! Тому й зрозуміло, що доглядати за дубовим лісом треба, як за садом або виноградом. Це вам не бук, який сам собі засіває зруби. А піднявшись трохи вище і замоцувавшись, сам “глушить” дерева-конкуренти…
   
Твої старання — для прийдешніх поколінь!..   

Цими днями доглядають за культурами понад тридцять осіб. Їм допомагають майстри лісу. У Берегівському держлісгоспі загалом запроектовано провести догляд на 249,1 гектара — це річний план. До речі, робота дозволяється лише в листяний, тобто вегетативний період — відколи дуб розпускає листя і поки його не скидає. Аж до пізньої осені. Про це ведемо мову з провідним інженером з лісових культур Едуардом Тібою. За його словами, після того, як сіянці  посадили, видаляють бур’ян. Як правило, ряди обкопують мотиками.

Видаляють, отже, небажані породи: другорядні, самосійні. А вже міжряддя окультурюють мотокосами. Так доглядають за молодим лісом, якому від одного до п’яти років. Є такі ділянки, на яких треба щонайменше двічі обкопувати цьогорічні дубики. А старіші — раз на рік. Потім проводять вже  рубки догляду, аби молодняк зміцнювався.

— За день, коли хороша погода, — розповідає Едуард Васильович, —  на території всіх чотирьох лісництв — Чизайського, Кідьошського, Берегуйфалівського та лісомисливського імені Маурера — догляд може бути проведено на досить значних площах. Щоправда, навесні робітників стримує густа забур’яненість після інтенсивних дощів. Тому догляд потребує більше часу. Тим паче коли проводять роботи з лісопосадками попередніх років створення. Адже слід бути дуже уважним і зосередженим, щоб вибрати рослину саме тієї породи, яка заважає. І головне — не пошкодити дубики.

Майстерно здійснюють ці роботи лісоруб шостого розряду  Берегуйфалівського лісництва Іван Огар, а також Василь Тіба, Юрій Кузьма, Роман Черничко…

Одно слово, така це непроста, але приємна справа лісівнича, бо ж садиш, доглядаєш ліс і знаєш: твої старання — для прийдешніх поколінь!..  
 
Василь НИТКА.

На знімку: майстерно здійснюють догляд за культурами досвідчені лісівники Іван Огар і Василь Тіба зі своїми саморобними мечете.

Залишити відповідь