За лаштунками різьбярського ремесла: як на Закарпатті відроджують традиції

Культура

Закарпаття – край народних умільців: лозоплетіння, ковальство, гончарство, вишивка, різьба по дереву, бондарство, живопис та кулінарія займають вагоме місце в культурному житті регіону. Однак час не стоїть на місці: потреба у застосуванні цих промислів зникає, а цінність конвертується із практичності у рідкісне культурне надбання.

Один із відновлювачів традицій – Віталій Кінч із Міжгірщини. Чоловік впродовж 10-ти років займається різьбярством. Майже всі дерев’яні роботи митця присвячені сакральній тематиці. Разом із батьком – Михайлом Кінчем – чоловіки займаються створенням церковних іконостасів, барельєфів на народні теми та сакральних творів. Останні місяці майстер працює над виготовленням елементу декору для іконостасу Міжгірського Петропавлівського храму.

Згідно з масштабованим проектом митець переносить зображення на папір в натуральній величині. Потім з ескізу перебиває на дошку і починає вирізати візерунки по контуру виїмки за допомогою лобзика.

Для рельєфних зображень майстер використовує стамески різних розмірів.  Набір інструментів, які використовує Віталій, залишив йому батько. За словами митця, вони значно кращі та перевірені часом, у порівнянні з сучасними.

Наступний етап – шліфування виробу. Цей процес видаляє нерівності, по можливості не залишивши глибоких подряпин на поверхні.

Робота доволі клопітка. Процес виготовлення церковного іконостасу займає близько 3 років. Працює митець здебільшого при денному освітленні.

Любов до мистецтва Віталію передалась у спадок від рідного батька. Той навіть у поважному віці знаходить час зайти у майстерню та помалювати на мольберті.Михайло Кінч – учасник творчого об’єднання міжгірських художників «Карпатські кольори» та хустського «Митець Верховини». Живописець на своїх полотнах здебільшого малює ландшафти лісів і гір рідного Міжгірського краю.

Залишити відповідь