Прийнятий урядом перспективний план Закарпаття розшматовує Хустщину під інтереси місцевих кланів

Суспільство

І розроблений всупереч волі громад. Про це обурено заявляють як жителі громад Хустщини, так і посадові особи органів місцевого самоврядування.

Як повідомляло Закарпаття онлайн, в середу, 13 травня, уряд прийняв рішення про затвердження перспективного плану Закарпатської області, у заключному варіанті з 64 ОТГ.

Однак, як виявилося, цей варіант був розроблений і затверджений, в певній частині, всупереч волі окремих територіальних громад і тій версії, яку схвалила Закарпатська обласна рада у вересні 2019 року. Про це повідомляє громадський правозахисник Віталій Грегор.

Так, для прикладу, на Хустщині з цього перспективного плану зникла спроможна і з великим туристичним потенціалом Вишківська ОТГ, громади якої, натомість, включено до Хустської ОТГ.

Відповідно до попередньої версії перспективного плану, схваленої в облраді і узгодженої в уряді, вона мала бути окремою і складатися з Вишківської селищної та Велятинської сільської рад. Оскільки там вже були проведені громадські обговорення, прийняті рішення на сесіях цих рад про добровільне об’єднання і подано пакет документів в Закарпатську ОДА на отримання позитивного висновку.

З цього приводу відповідне відеозвернення до громади записав і оприлюднив на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук голова Вишкіської селищної ради Ярослав Гайовий, а мешканці запустили протестний флешмоб. Крім того, ввечері 13 травня там відбулась і позачергова сесія, де було прийнято рішення звернутись до Кабміну та Президента України з проханням внести термінові зміни – щоб Вишівська ОТГ, як і планувалось, була створена окремо, на базі селища Вишково та села Велятино (разом понад 20 тис жителів).

Так само обурються і жителі села Олександрівка, яких уряд, відповідно до плану, включив до Золотарівської ОТГ, створення якої окремо взагалі не планували ні в облраді, ні в попередній версії, що узгоджувалася в уряді.

До неї приєднали і ще більш дотаційне село Копашново, яке, до того ж, не має і елементарного нормального транспортного сполучення з майбутнім адміністративним центром в селі Золотарьово. Як наслідок, Золотарівська ОТГ, за прогнозами експертів з децентралізації, не зможе бути спроможною. Це, в свою чергу, кардинально суперечить самому змісту реформи децентралізації.

Як повідомляють джерела в Закарпатській ОДА, цей варіант плану був затверджений урядом фактично за спиною влади Закарпаття і через втручання “окремих зацікавлених осіб” . Адже Закарпатською ОДА подавався і узгоджувався, зокрема із попереднім прем’єр-міністром О.Гончаруком та експертним середовищем, кардинально інший план щодо цих територій, який підтримували і самі ж громади.

Тому найвірогіднішою версією є та, що місцеві “клани” за підтримки окремих народних депутатів і високопосадовців в Києві, вирішили примусово розшматувати Хустщину під власні політично- бізнесові інтереси, не зважаючи на спроможність майбутніх громад і бажання їх жителів до добровільного об’єднання у вже визначеному форматі ОТГ.

Так, для прикладу, за словами місцевих жителів, на посаду голови майбутньої Хустської ОТГ наразі претендують два основні кандидати з різних політичних груп. Перший – це діючий міський голова Володимир Кащук, якого активно підтримує народний депутат України від “Батьківщини” Іван Крулько. Другий – депутат облради і один із VIP-порушників карантину Мирослав Білецький, що є бізнес-партнером народного депутата, заступника голови депутатської групи у Верховній Раді “Довіра” Валерія Лунченко.

Також, схоже, намагається не залишатися осторонь політики та мати “власну” громаду і голова Рахункової палати України і екс-нардеп Валерій Пацкан. Він – уродженець села Золотарьово, як і його двоюрідній брат, районний депутат та екс-голова Хустської райради Олександр Пацкан, який є одним із основних претендентів на голову однойменної ОТГ.

Залишити відповідь