На Закарпатті росте понад 50 видів орхідей

Суспільство

Різноманіття забарвлення, форм та величини вражає – понад пів сотні видів карпатських орхідей, коли квітнуть та чим дивують українських дослідників

Кандидат біологічних наук Власта Лоя розповідає, що вже протягом семи років досліджує близько 600 місць де зростають ці чудові квіти. Вони занесені до Червоної книги так як вони є надзвичайно рідкісні та знаходять під загрозою зникнення.

Власта пригадує, як розпочинала свої дослідження з обстеження території в різні пори року. Вона розповідає, що знайти орхідеї важко тому це стало першим з її завдань – знайти місце поширення цих рослин. Вона знайшла близько 1200 місцин де зростали орхідні на Закарпатті. Однак найбільшим випробовуванням для науковиці стали не пошуки цих квітів, а спостерігати те, як місця їх зростання руйнують люди.

Орхідеї поширені по всій Україні, але найбільша кількість їх видів зустрічалася в Криму та Карпатах. Те що орхідеї обрали для себе «домівку» в Карпатах однозначно радує, однак назвати це феноменом не можна. Родини орхідних зустрічаються по цілому світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди. На Закарпатті зафіксовано понад 50 видів орхідей. Бузковий, рожевий, рідше жовтий кольори квіток – це різні види зозульок, зозулинці, билинці, плодоніжки, Фіолетово-пурпурові квітки у плодоріжки салепової. Частина орхідних з білими квітками – серед найбільш поширених булатки, любки, які ще й на вечір дуже пахнуть, бо запилюються нічними комахами.

Якщо в Карпатах спостерігається така велика кількість видів орхідних то чому ж не можна створити «Долину орхідей»? Така долина би однозначно приваблювала велику кількість туристів, однак Власта Лоя розповідає, що це неможливо через біологічні та екологічні особливості орхідей. Ці рослини довгожителі, не рідко коли від насінини до першого цвітіння проходить понад 20 років. Окрім цього вони періодично впадають у «сплячку» та можуть не цвісти більше одного року. Не дивлячись на чарівну красу цих квітів вони не придатні для масових відвідувань.

Лоя розповідає, що багато хто дивується, коли дізнається, що орхідеї можуть рости в Карпатах, адже ми звикли бачити їх лише в спеціальних горщиках для квітів, та всі знають про їх примхливе утримання. Однак, якщо показати людям карпатські орхідеї вони погоджуються, що навіть маленькі квіточки дуже схожі на звичні для нас кімнатні квіти. Також вона додає, що якщо все ж таки хтось знайшов їх розташування то не варто розголошувати про це місце, адже нажаль багато людей знищують їх заради салепу (підземної частини рослини, яка використовується в народній медицині, як віагра – люди їдять сирими ці бульби), бо вірять в його чудодійну силу.

Лоя зауважує, що за знищення цих рослин можливі штрафні санкції та закликає всіх берегти ці по справжньому казкові та прекрасні рослини.

Залишити відповідь