Міські, селищні та сільські голови Закарпаття просять нардепів відхилити проєкт нового районування від Кабміну

Головна

Міські, селищні та сільські голови Закарпаття приєдналися до спільної заяви Асоціації міст України щодо загрози неприйнятного для громад завершення реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою.

Міські, селищні, сільські голови, голови об’єднаних територіальних громад, місцеві депутати, експерти з питань децентралізації влади та місцевого розвитку, а також інші лідери місцевого самоврядування підписали третю спільну заяву щодо необхідності оприлюднення кінцевого дизайну децентралізації до моменту реорганізації районів.

Як ідеться у заяві, внесення окремих проєктів рішень щодо встановлення адміністративно-територіального устрою, в тому числі затверджений Кабміном проєкт постанови Верховної Ради України “Про утворення та ліквідацію районів”, та оголошення виборів до районних рад разом з виборами до інших органів місцевого самоврядування може законсервувати стару модель конституційного дизайну територіальної організації влади, за якої всі громади будуть під районними радами та РДА, чого ніколи за часи незалежності не було.

Таким чином, може відбутись здійснення централізації влади шляхом недоведення до логічного завершення процесу децентралізації. В такому сценарії існує ризик, що головними, після голів ОДА, в територіальних громадах будуть не мери, як то мало би бути, і навіть не мажоритарні Народні депутати України, які нині мають серйозні впливи, а – голови мегавеликих РДА, яких затверджуватиме Президент України.

Водночас, як наголошується у спільній заяві, створення нового субрегіонального рівня та внесення відповідних змін в адміністративно-територіальний устрій та структуру органів місцевого самоврядування має відбуватися в логічний та послідовний спосіб, а не набором хаотичних кроків. Реформа районного (субрегіонального) рівня повинна відбуватися після оприлюднення кінцевої архітектури децентралізації та закріпленням результату через внесенням змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Саме тому у спільній заяві підписанти просять народних депутатів України відхилити проєкт постанови, запропонований Кабінетом Міністрів України, “Про створення та ліквідацію районів”, а також проєкт постанови №3582 “Про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних в містах, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища у 2020 році” та відправити їх на доопрацювання.

До третьої спільної заяви приєдналися виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша, Богдан Андріїв – голова Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, Ужгородський міський голова, Андрій Балога – Мукачівський міський голова, Валерій Самардак – Чопський міський голова, Іван Погоріляк – Перечинський міський голова, Степан Бочкай – Виноградівський міський голова, Богдан Кирлик – Великоберезнянський селищний голова, Іван Дрогобецький – Полянський сільський голова, Юрій Марусяк – Баранинський сільський голова та Михайло Газа – в.о. Оноківського сільського голови.

Закарпатське РВ АМУ

Залишити відповідь